wpisz słowo:   
 Środa,  21 Października 2020
 
 
A  A  A
2020-10-21
W 1978 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odsłonięto tablicę z popiersiem A. Sturnego
Zobacz
Nagrody
Archiwum

Aktualności z życia naszego miasta i gminy

Data dodania: 2020-09-21
 VI Marsz Katyński ulicami Wolsztyna

19 września 2020 r., w Wolsztynie zorganizowany został VI Marsz Katyński. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowe znaczenie, gdyż odbyło się w 80. rocznicę zbrodni, o której ma przypominać. W Marszu obok osób odgrywających role polskich i radzieckich żołnierzy oraz role Polek żegnających swoich bliskich, udział wzięli także przedstawiciele samorządu Gminy Wolsztyn na czele z burmistrzem Wolsztyna Wojciechem Lisem, a także Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Przemęt i Gminy Siedlec. Wśród gości byli senator Filip Libicki oraz poseł na Sejm RP Marta Kubiak, która reprezentowała Wojewodę Wielkopolskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Reprezentowane były także Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Wolsztyna, Przemętu i Siedlca oraz Komisji Historycznej i Archiwalnej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Wolsztyn oraz harcerze z Hufca ZHP Wolsztyn, którzy pełnili warty honorowe w miejscach pamięci. W inscenizacji udział wzięła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie. W uroczystościach udział wzięły także poczty sztandarowe z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej - Curie w Wolsztynie oraz  Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mszę świętą odprawił ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

Wiele osób obserwujących przygotowaną na dworcu inscenizację pożegnania i załadunku jeńców do wagonów było wyraźnie wzruszonych. Podobnie było w lasku na Bielniku, gdzie odegrano scenę zbrodni.

Pamięć Polaków, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej, uczczono składając kwiaty pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu, na Rynku przy pomniku Powstańca Wielkopolskiego, przy pomniku zbrodni katyńskiej na ulicy 5 Stycznia oraz na Bielniku, gdzie zakończono uroczystości. Tu głos zabrał m.in. Jarosław Wróblewski, twórca idei Marszy Katyńskich, który powiedział m.in., iż jednym z symboli tej zbrodni, symbolem przemawiającym do wyobraźni współczesnych, są… klucze, klucze od domów, które w kieszeniach swoich płaszczy i mundurów trzymali żołnierze wierzący do końca, że kiedyś wrócą...

Przy pomniku katyńskim głos zabrał Antoni Janik, prezes Zawiązku Sybiraków koło w Wolsztynie, który przybliżył historie mordu sowieckiego 17 września 1939 r.
Organizatorami Marszu Katyńskiego w Wolsztynie byli: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Tegoroczny Marsz objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowy Księdza Arcybiskupa, Metropolity Poznańskiego.

Partnerami Marszu były samorządy Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Wolsztyn, Gminy Przemęt i Gminy Siedlec, a także Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, PKP CARGO, Parowozownia Wolsztyn, Nadleśnictwo Wolsztyn oraz Wolsztyński Domu Kultury.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji VI Marszu Katyńskiego w Wolsztynie.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie Urząd Miejski w Wolsztynie
Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-07-20 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-07-19 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-07-16 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-07-15 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-07-10 | Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Stacja meteo
Kamery online
Informator SMS
Portal esesja
Sprawdź dowód
Biuletyn Informacji Pub.
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Wolsztyn inspiruje
Foldery promocyjne
Galeria zdjęć
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
iPlan Miasta
Sport
Komunikacja
Geo-System
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia...

2020-10-26
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-30
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-25
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-22
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-19
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-19
Urząd Miejski w Wolsztynie
2020-09-18
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...
Aktualna pogoda w Wolsztynie...

zobacz więcej kamer...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE
Rynek 1
64-200 Wolsztyn

Tel. (68) 347 45 00, Fax. (68) 384 27 47

Urząd Miejski jest czynny:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać:
poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 14:30
środa 7:00 - 15:30
piątek 7:00 - 13:30

Kasa czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek 8:00 - 14:30
środa 8:00 - 15:30
piątek 8:00 - 13:30                    
                    
                    
Osób online: 43
stat4u
Urząd Miejski w Wolsztynie - www.wolsztyn.pl 2008 - 2020
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"